Lekcja WF – u z p. Andrzejem Supronem, wicemistrzem olimpijskim

Zapasy stały się dla naszych uczniów i uczennic dyscypliną, którą bardzo chętnie uprawiają. Coraz więcej osób jest zainteresowanych tym sportem, nasi młodzi sportowcy regularnie biorą udział w treningach i chętnie uczestniczą w wojewódzkich i krajowych zawodach. Dzięki zaangażowaniu p. Grzegorza Szyszki, trenera PTC Pabianice oraz naszej nauczycielki wychowania fizycznego, p. Renaty Mikołajczyk udało nam się zaprosić mistrza zapasów, czyli pana Andrzeja Suprona. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska  – Jasiczek.

Lekcja wychowania fizycznego, poprowadzona przez p. Suprona, była ważnym wydarzeniem dla naszej szkolnej społeczności, a zwłaszcza dla zapaśników z naszej szkoły. Pan Andrzej Supron jest wicemistrzem olimpijskim, zasłużonym działaczem, popularyzatorem zapasów w Polsce, a obecnie Prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego. Prowadzi również Fundację Andrzeja Suprona. Jednym z celów fundacji jest prowadzenie cyklicznych eventów w ramach Spotkania z mistrzem sportu, które aktywizują dzieci do uprawiania sportów.

Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej karierze sportowej, licznych wyjazdach zagranicznych na zawody, o rozegranych walkach i sukcesach. Mogliśmy się również dowiedzieć, że zna kilka języków. Dalsza część spotkania, która polegała na pokazach praktycznych samego mistrza, jak i zawodników trenujących w PTC Pabianice, w sekcji zapaśniczej. Absolwent naszej szkoły, Wiktor Powalski, wieloletni zawodnik PTC, prezentował ogólnorozwojowe  ćwiczenia, które  kształtują  między innymi koordynację ruchową, zręczność, wytrzymałość oraz szybkość. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziły zapasy z samym mistrzem. Mieliśmy okazję zobaczyć, na czym polega ulubiona technika  sportowca, czyli słynny rzut przez biodro, spod ręki, nazwany „biodrem Suprona”.  Dzięki niemu, jak wyznał p. Supron, na wielu zawodach wygrywał kolejne pojedynki.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, czego zasługą była przede wszystkim postawa samego mistrza, który jest otwartym, niezwykle sympatycznym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Dziękujemy Panie Andrzeju, mamy nadzieję, że jeszcze przyjmie Pan zaproszenie i ponownie odwiedzi naszą szkołę!

(mw)