NAPOJE ENERGETYZUJĄCE NIEBEZPIECZNE
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Puszka napoju energetyzującego to odpowiednik ok. 6 filiżanek kawy. Nietrudno wyobrazić sobie, jak taka dawka może być obciążająca dla organizmu dziecka.

Energetyki” dla dzieci nie są wskazane nawet w niewielkich ilościach. Dlaczego?

Po godzinie od wypicia napoju u dziecka można zauważyć nadpobudliwość, nerwowość, w niektórych przypadkach stany lękowe i przyspieszone tętno. Długotrwałe przyjmowanie energetyków wywołuje zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze snem, oddychaniem i samopoczuciem. Napoje te powodują podniesienie ciśnienia, co może doprowadzić do kołatania serca, w skrajnych przypadkach utraty przytomności, a niekiedy nawet śmierci. Ponadto zawarta w napoju kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Spożycie kofeiny wpływa na długość i jakość snu dzieci. Dzieci, które od najmłodszych lat przyzwyczajają się do pokonywania zmęczenia przy pomocy napojów energetyzujących:

  • nie uczą się rozpoznawania i właściwego reagowania na objawy zmęczenia i wyczerpania,

  • są narażone na uzależnienie od energetyków, a w dalszym etapie od innych środków psychoaktywnych,

  • są narażone na zaburzenia zachowania, a co za tym idzie trudności w nauce i relacjach społecznych.

Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie. W przypadku dzieci często nie mamy świadomości obciążenia tego typu schorzeniami.

Drogi Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko –

porozmawiaj z nim o szkodliwości „Energetyków”.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.