90 rocznica urodzin Józefa Tischnera


Ks. Józef Tischner – znany i powszechnie lubiany kapłan, filozof i pisarz – obchodziłby 12 marca 90 rocznicę urodzin. “Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” – mówił o sobie.

Ks. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Miał 69 lat.

Ks. Tischner był autorem książek: “Świat ludzkiej nadziei” (1975), “Etyka Solidarności” (1981), “Polski kształt dialogu” (1981), “Myślenie według wartości” (1982), “Zawierzyć człowiekowi” (1991), “Spowiedź rewolucjonisty” (1993), “Nieszczęsny dar wolności” (1993), “W krainie schorowanej wyobraźni” (1997). W 1997 roku napisał “Historię filozofii po góralsku”, która okazała się przebojem rynkowym

Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem:

najpierw człowiek trzyma się ręki matki,

a potem odkrywa, że już sam potrafi.
                                                                                        ks. Józef Tischner

Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać.

(kl)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *