29 października obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Data ta stała się dla uczniów naszej szkoły okazją do przypomnienia sobie wybranych utworów polskich poetów piszących dla najmłodszych. W ramach zajęć logopedycznych, terapeutka Agnieszka Janusek, przeprowadziła akcję głośnego czytania wśród grup dzieci objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną. W tym roku postawiono na dwa elementy prozodii mowy, mianowicie na rym i rytm. Zarówno inicjatorka tego wydarzenia, jak i uczestnicy odczytywali krótkie formy rymowane autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Stanisława Jachowicza. Wybór lektur nie był przypadkowy, ponieważ prosta forma literacka, jaką są właśnie popularne rymowanki, mogą spełniać różne funkcje w rozwoju i edukacji dzieci. Taki rymowany i rytmiczny wierszyk sprzyja skupieniu uwagi, a jeśli poza tym ma zabawną lub zaskakującą puentę, to może ożywiać zajęcia i wzmacniać motywację dziecka do kontynuacji ćwiczeń. Zalety głośnego czytania utworów można by wyliczać w nieskończoność, ale do najważniejszych należą:
- przygotowanie dziecka do nauki czytania, nabycie umiejętności odróżniania podobnych do siebie słów na podstawie niewielkich różnic w ich brzmieniu, dzięki czemu łatwiej zrozumie, że różnice te znajdują odbicie w ich pisowni;
- poznawanie i zapamiętywanie nowych słów, ponieważ dziecko może kojarzyć je z tymi, które już zna, dzięki temu, że nowe słowa się z nimi rymują;
- rozwijanie u dziecka poczucia rytmu i porządku, co jest niezwykle istotne dla kształtowania kompetencji matematycznych (np. liczenia).
Nasza szkoła promuje głośne czytanie i zachęca do tego wszystkich uczniów oraz ich rodziców. Czytajmy, niech nas usłyszą!
Agnieszka Janusek
Brak komentarzy