NIE PRZEGAP ZYCIA W TELEFONIE. ZALOGUJ SIĘ DO RZECZYWISTOŚCI


Żyjemy w czasach, w których dostęp do Internetu i wszelkich urządzeń cyfrowych jest praktycznie beż żadnych limitów. Choć są ogromnie pomocne w życiu codziennym to niestety wiele osób nie wyobraża sobie nawet chwili bez ich używania, szczególnie jeżeli chodzi o korzystanie z telefonów komórkowych. Praktycznie wszędzie można zaobserwować ludzi, którzy obojętnie czy są sami, czy w towarzystwie siedzą z nosem w telefonie: na przystankach, w sklepach, w poczekalniach, restauracjach, a nawet poruszających się pieszo czy, o zgrozo, prowadzących samochód. Niestety jest to coraz bardziej zauważalne również w szkołach. Dlatego w tym roku szkolnym projekt profilaktyczny zaplanowany przez panie pedagog i psycholog przy współpracy z Samorządem Uczniowskim dotyczył całkowitego ograniczenia korzystania z telefonów na terenie szkoły oraz wskazanie alternatywnych zajęć i aktywności. Projekt pod hasłem: NIE PRZEGAP ZYCIA W TELEFONIE. ZALOGUJ SIĘ DO RZECZYWISTOŚCI. 

Pierwszy dzień projektu wypadł 22 kwietnia czyli dokładnie w obchody międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym dniu obowiązywał kolor zielony, a uczniowie na wybranych godzinach lekcyjnych wzięli udział w akcji sprzątania świata, a dokładnie okolic szkoły. W trakcie sprzątania mięliśmy okazję przekonać się na własnej skórze jak dużo jeszcze przed nami. Zatrważająca ilość butelek szklanych, plastikowych oraz toreb foliowych, które uczniowie spotkali na drodze ze szkoły do Bulwarów nie napawała optymizmem.

Drugi dzień projektu to kolor czerwony. Wybrani uczniowie z klas 5 i 6 uczestniczyli w marszu  terenowym poznając w ten sposób zielone i dzikie okolice Pabianic. Pozostałe klasy na wybranej lekcji tworzyły plakaty zachęcające do innych aktywności niż korzystanie z telefonu. na przerwach w małej świetlicy szkolnej była puszczana muzyka, aby każdy chętny uczeń mógł sobie potańczyć. 

W trzecim dniu projektu królował kolor żółty. Uczniowie wszystkich klas na 2 i 3 godzinie lekcyjnej mieli okazję usiąść do wspólnego śniadania przygotowanego wcześniej w domu. Jak się okazało była to bardzo sympatyczna chwila dla większości oraz okazja do, nie tylko wypróbowania różnych przysmaków, ale przede wszystkim zacieśniania koleżeńskich relacji. Reprezentacja klasy 4 oraz trzeciej spędziła ten dzień na sportowo reprezentując szkołę w rozrywkach w 'dwa ognie’.

Czwarty dzień projektu to dzień koloru niebieskiego oraz DZIEŃ TALENTÓW. Na trzeciej godzinie lekcyjnej w każdej klasie chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje hobby czy umiejętności. Na stoiskach pojawiły się książki, różne kolekcje, pokaz robótek ręcznych, atrybuty z różnych dyscyplin sportowych, ale bez apelacyjnie królowały gry planszowe. Klasa 4a pod opieką wychowawcy pana Leszka Sokołowskiego zaprezentowała imponującą kolekcję gier planszowych, którą uczniowie mają okazję poznawać w trakcie dodatkowych zajęć.

Ostatni dzień projektu to dzień w piżamie z kocykiem i podusią. Nagrodą za udział w projekcie była ekranizacja filmów „Lorax” dla klas 1-4 oraz „Dzień na tak” dla klas 5-8. Uczniowie mogli położyć się na przyniesionych poduszkach i przykryć kocykiem.

W trakcie całego tygodnia udało nam się zaobserwować mniejszą aktywność związaną z korzystaniem z telefonów komórkowych. Niestety nie wszyscy potrafili wytrzymać nawet jeden dzień. Pamiętajcie, że na terenie szkoły obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów przez uczniów. Pamiętajcie również, że relacje międzyludzkie są bezcenne, a ich budowanie to jedna z najpiękniejszych życiowych lekcji.

(jj)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.