„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie…”

Nie tylko „Mazurek Dąbrowskiego” i „Pieśń o fladze” wybrzmiały dzisiaj na dziedzińcu naszej szkoły, by upamiętnić dzień 3 maja, kiedy to na pamiątkę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku obchodzimy w Polsce święto narodowe. Powracało ono wtedy, kiedy Polska mogła cieszyć się wolnością, znikało gdy wolność i swobody obywatelskie traciliśmy. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja należą do stałych elementów naszego kalendarza szkolnego. Uświetniane są uroczystą akademią, którą w tym roku przygotowali nauczyciele historii i muzyki. W swoim wystąpieniu p. Krystyna Laśkiewicz przybliżyła zgromadzonym na szkolnym boisku znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przygotowani przez nią uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski, pierwszego europejskiego kraju, który pod rządami Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwalił Ustawę Rządową. Usłyszeliśmy również piękne pieśni patriotyczne, które w wykonaniu chóru pod batutą p. Pauliny Subczyńskiej wzruszały i oddawały atmosferę tamtych dni. Podsumowując to szkolne wydarzenie, pani Dyrektor Marzenna Majchrzak zachęciła wszystkich uczniów do zgłębiania historii naszego kraju, by w przyszłości mogli lepiej zrozumieć, z czego wyrosła obecna sytuacja polityczna. Podkreśliła ponadto wagę poczucia tożsamości narodowej każdego młodego człowieka. Nowatorskim i atrakcyjnym dla społeczności naszej szkoły pomysłem na upamiętnienie zarówno wielkiego historycznego wydarzenia, jak i kolorów naszej flagi było przedstawienie napisu „VIVAT 3 MAJA” poprzez ustawienie się uczniów w litery go tworzące. Każdy trzymał nad sobą arkusz papieru: biały bądź czerwony, w zależności od tego, którą część polskiej flagi stanowił. Efekty tego przedsięwzięcia, którego inicjatorką była pani Justyna Borowiec-Kapuścińska, można obejrzeć na zdjęciach.

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja biblioteka szkolna przygotowała wystawkę publikacji książkowych. Ekspozycja przybliża historię i postacie, które przyczyniły się do powstania pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

(aj)

Komentowanie zablokowane