Dnia 1 czerwca o godz. 6.30 klasy Ia, IIa i IIIb pod opieką wychowawców klas p. G. Błażyńskiej, p. A. Góral i R. Wajerowicz – Stawiarz oraz pań A. Dąbrowskiej i A. Król, wyjechały na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym miejscem atrakcji turystycznej było interaktywne Muzeum Żywego Piernika. Przeniesiono nas w nim w czasy średniowiecza, gdzie Mistrz wypieków piernika i Wiedźma Korzenna zapoznali nas z przepisem i sposobem wykonania pierników. Wszyscy uczestnicy walczyli o zdobycie umiejętności czeladnika i pod czujnym okiem mistrza „wykonywali wszystko co czerep zapamiętał, nie opierniczali się i pracowali grabiami wartko i zacnie”, aby ze swojego ciasta upiec piernik. Uczniowie okazali się pojętni i Mistrz był ze wszystkich zadowolony. Z tytułem czeladnika przenieśliśmy się w czasy nam bardziej współczesne – do manufaktury z początku XX wieku. Zobaczyliśmy zabytkowe piece do wypieku pierników i sposób ich użytkowania. Dama z tamtych czasów pokazała nam piękną sztukę ręcznego zdobienia pierników.

Kolejnym miejscem, do którego dotarliśmy było Planetarium. Zobaczyliśmy w nim film pt. „Astropies Łajka”. Animowany film przygotowany z myślą o najmłodszych pokazał w ciekawy sposób historię początków podboju kosmosu przez człowieka. Łajka to najodważniejszy pies, który jako pierwszy zobaczył Ziemię z kosmosu.

Po przerwie, którą wykorzystaliśmy na zjedzenie smacznego obiadu, wybraliśmy się do Domu Legend. Bawiliśmy się świetnie, ponieważ poznając toruńskie legendy, zamienialiśmy się w aktorów i odgrywaliśmy sceny sprzed setek lat, mając do dyspozycji piękną scenografię i rekwizyty.

Naszą wycieczkę kończył spacer po Starówce Torunia, gdzie przewodnik przekazywał nam ciekawe informacje i historie związane z tym pięknym miastem.

Do Pabianic wróciliśmy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń.

(rw-s)

Komentowanie zablokowane