OD 100 LAT WSZĘDZIE DLA WSZYSTKICH
Polskie Towarzystwo Polskiego Krzyża (obecna nazwa: Polski Czerwony Krzyż) zostało oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w dniu 14 lipca 1919 r., zaś 16 września tego samego roku zostało przyjęte w poczet Międzynarodowej Ligii Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża (obecna nazwa: Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca). PCK utrzymuje przyjazne kontakty z MKCK, Federacją i bratnimi Stowarzyszeniami Krajowymi, w tym w sposób szczególny z: Białoruskim, Duńskim, Austriackim, Niemieckim, Węgierskim, Ukraińskim, Brytyjskim i Francuskim Czerwonym Krzyżem. Wspólnym mianownikiem naszych działań jest Siedem Zasad Podstawowych Ruchu, tj.: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność.
SZKOLNE KOŁA PCK
PCK jest pierwszą organizacją humanitarną, która po latach zaborów aktywizowała młodzież w szkołach do działań społecznych na terenie całego kraju. Pomysł na zjednoczenie młodzieży pod znakiem Czerwonego Krzyża spotkał się z wielką aprobatą zarówno młodych Polaków, którzy szukali swego miejsca po demobilizacji, jak
i uczniów oraz nauczycieli, którzy dostrzegli w Towarzystwie pomocnika w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Pierwsze Szkolne Koła PCK powstały w Radomiu i w Warszawie dwa lata po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r. i to właśnie one zapoczątkowały powszechny ruch młodzieżowy pod nazwą Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Rok później w całym kraju spontanicznie utworzono już 399 takich jednostek! Koła PCK zostały powołane z inicjatywy ówczesnego prezesa PCK – gen. Józefa Hallera. Koła Młodzieży prowadziły niezliczoną liczbę akcji higienicznych, konkursów czystości, zgodnie z duchem czerwonokrzyskim młodzież szkoliła się także w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa. Podstawą była jednak działalność samarytańska. Koła Młodzieży gromadziły fundusze organizując różnorakie akcje, samodzielnie szyły koszulki dla ubogich dzieci, organizowały paczki świąteczne dla potrzebujących, odwiedzały chorych w szpitalach i domach, organizowały zbiórki odzieży, książek, dożywianie w szkołach, a także opiekowały się opuszczonymi grobami.
Dzięki ofiarnej pracy i zaangażowaniu w działalność na rzecz drugiego człowieka nasza szkoła została uhonorowana Medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Korzystając z okazji jubileuszu pragnę gorąco podziękować całej Społeczności naszej szkoły za aktywne włączanie się we wszystkie akcje charytatywne i kampanie profilaktyczno-edukacyjne. Wyrazy uznania kieruję do Wszystkich Wolontariuszy.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ UCZENNICOM – WYJĄTKOWYM DZIEWCZYNOM: Katarzynie Kubiak, Klaudii Włodarczyk, Marcelinie Chaładzie, Angelice Paśnik, Jagodzie Kowalczyk, Amelii Badek, Martynie Wielebińskiej, Agacie Naumowicz, Zofii Miler
Opiekun SK PCK – Katarzyna Olewińska
Brak komentarzy