„Zjednoczona w różnorodności”

to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r.

Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie

Motto we wszystkich językach urzędowych UE

  • angielski: United in diversity
  • polski: Zjednoczona w różnorodności

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.

Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.

Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.

Historia flagi sięga roku 1955, kiedy to Rada Europy stojąca na straży praw człowieka oraz promująca kulturę europejską – przyjęła obecny projekt. W kolejnych latach Rada Europy zachęcała powstające instytucje europejskie do używania tej samej flagi.

W 1983 r. Parlament Europejski zadecydował, że flaga Rady Europy będzie również oficjalną flagą Unii Europejskiej (wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi). W 1985 r. przywódcy państw UE opowiedzieli się za jej zatwierdzeniem. Instytucje i organy UE posługują się oprócz flagi europejskiej także własnymi logami

Okolicznościowa moneta euro: 30-lecie flagi UE

Od momentu, gdy unijni politycy podjęli decyzję o tym, że UE będzie miała swoją flagę, minęło już 30 lat. Z tej okazji 19 krajów strefy euro wyda specjalną monetę okolicznościową, której wzór wybrali w 2015 r. obywatele i mieszkańcy UE podczas zorganizowanego przez Komisję Europejską głosowania przez internet. Autorem zwycięskiego projektu jest Georgios Stamatopoulos, grawer z Bank of Greece. Na monecie widnieje 12 gwiazdek przeistaczających się w figurki ludzki, którzy świętują narodziny nowej Europy. 

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska

Pokoloruj Flagę Unii Europejskie

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.