We współczesnych szkołach panuje duża swoboda ubioru. Nastolatki poprzez strój wyrażają siebie, a dostęp do niezliczonej ilości marek odzieżowych bardzo im to ułatwia. Jest kolorowo, czasami mrocznie, czasami egzotycznie. Raz uczennice wyglądają jak słodkie dziewczynki, a uczniowie jak grzeczni chłopcy, innym razem wkładają obcisłe czarne spodnie i glany.

Przysłowie mówi, że nie szata zdobi człowieka. A jednak – UWAGA – ubiór i wygląd wpływają na to, co inni o nas myślą (także nauczyciele)

Potwierdziły to liczne badania z psychologii społecznej – np. amerykańskie badaczki Behling i Williams już w 1991 roku wykazały, że krój dziewczęcych sukienek wpływa na to, co nauczyciele myślą o inteligencji uczennic. Badania S. Paeka z 1986 roku pokazały, że styl ubierania ma znaczenie dla oceny ludzi: ubierający się konserwatywnie uchodzą za bardziej godnych zaufania i sprawujących większą kontrolę nad sobą niż preferujący swobodne ubiory.

Co preferują uczniowie i uczennice w naszej szkole? Nie wszyscy chcieli się zaprezentować przed aparatem naszego fotoreportera. Popatrzcie na kreacje najodważniejszych 😀

(ss)

Komentowanie zablokowane