20 listopada obchodzimy Dzień Praw Dziecka

Mamy oczywiście Dzień Dziecka, obchodzony 1 czerwca. To dodatkowe dziecięce święto pojawiło się po to, by w szczególny sposób zwrócić uwagę na prawa dziecka i edukować na ich temat. Dlatego w tym dniu postanowiliśmy zwrócić uwagę na najważniejszy dokument, który tych dziecięcych praw dotyczy.  

Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku. Polska ratyfikowała konwencję
w 1991 roku. Warto dodać, że to Polacy byli inicjatorami powstania tej światowej konstytucji dziecięcej. Konwencja obowiązuje w prawie wszystkich państwach na świecie. Należy też wspomnieć, że o ile Francja uznawana jest na świecie za kolebkę praw człowieka, to Polska jest ojczyzną praw dziecka. To z Polski wyszła szanowana na niemal całym świecie myśl pedagogiczna Janusza Korczaka.
To w Polsce powstał pierwszy order przyznawany przez dzieci, czyli Order Uśmiechu, który jest obecnie odznaczeniem międzynarodowym przyznawanym pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. I wreszcie, to właśnie Polska zainicjowała prace nad uchwaleniem Konwencji o Prawach Dziecka. Czy wiesz jakie masz prawa?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *