Wędrujemy z Odysem do Itaki -konkurs wiedzy mitologicznej


20 maja w Szkole Podstawowej nr 17 odbyła się 6. edycja Konkursu Mitologicznego „Z mitologią za pan brat”. Konkurs adresowany był do uczniów klas piątych. W tegorocznej edycji wzięło udział w 9 szkół.

Tematem przewodnim konkursu były przygody Odyseusza. Oprócz doskonałej znajomości historii o 10-letniej wędrówce Odysa do ukochanej Itaki, uczniowie musieli również wykazać się wiedzą na temat bogów ziemskich, powietrza, przygód Jazona z wyprawy Argonautów, a także zapamiętać, jaka historia wiąże się z legendami tebańskimi. Zakres tematyczny konkursu obejmował również wiadomości historyczne, pojęcia związane mitologią oraz ślady mitologii we współczesnym świecie.

Konkurs rozpoczął się od zaprezentowania przez jednego z uczniów w formie autoprezentacji wybranego boga greckiego. Justyna Raźna, uczennica klasy 5a, wystąpiła w roli bogini Kalipso, która zakochała się w mężnym Odysie. Uczennica doskonale odegrała swoją rolę. Wystąpiła w dopracowanym stroju, a antyczna biżuteria dopełniała całości. Kalipso żaliła się na bogów Olimpu, którzy zdecydowali, że Odyseusz musi opuścić jej wyspę, aby zakończyć swoją tułaczkę. W kolejnych zadaniach konkursowych uczniowie musieli już wykazać się wiedzą mitologiczną. Wszyscy uczniowie z danej szkoły rozwiązywali wspólnie zadania. Niestety w naszej drużynie zabrakło jednego uczestnika, który nie mógł wziąć dzisiaj udziału. Justyna i Kamila Jantoń, uczennica klasy 5b, chociaż dzielnie wałczyły, nie zdobyły miejsca na podium. Uczennice znacznie poszerzyły swoją wiedzę na temat mitologii greckiej oraz historii starożytnej Grecji.  Wygrała drużyna z SP17. 

(mw)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.