14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Data ta stanowiła okazję, aby chociaż raz w roku podziękować nauczycielom za ich trud, serce oraz wkład włożony w wychowanie i nauczanie kolejnych pokoleń. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli zarówno nauczycielom, jak i uczniom naszej szkoły, o wspólnych celach, dążeniach i oczekiwaniach, które trwają od pierwszych dni września, aż do dnia zakończenia roku szkolnego. Uczynili to, gromadząc społeczność „Ósemki” na uroczystej akademii. Był hymn, galowe stroje, było przemówienie Pani Dyrektor Agnieszki Trzeszczak, która przybliżyła tradycję tego święta, dokonując rysu historycznego na temat utworzenia  14 X 1773r. Komisji Edukacji Narodowej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ważnym momentem uroczystości było coroczne wręczenie przez Dyrekcję nauczycielom, a także pracownikom administracyjnym naszej szkoły podziękowań i nagród za pracę, a także wkład włożony w funkcjonowanie placówki.

Jak trudnym zadaniem jest proces kształcenia dla samych uczniów, pokazali w krótkiej, żartobliwej scence uczniowie najstarszych klas, zamieniając się na chwilę w… kucharzy. W wielkim kotle postanowili wymieszać ze sobą rozmaite składniki tak, by powstał uczeń idealny. I tak dodawano po kolei: odwagę, wrażliwość, wyobraźnię, dobry humor, spryt, umiejętność ściągania, ogrom wiedzy, cierpliwość… Przepis na ucznia okazał się strzałem w dziesiątkę i spotkał się z wielką aprobatą zgromadzonej w sali gimnastycznej publiki.

W tym ważnym dniu nie zapomniano o artystycznej oprawie uroczystości. Recytację przedwojennej poezji opatrzyła melodia utworu Czesława Niemena „Wspomnienie”, a dekoracja wybrzmiała słowami rzymskiego filozofa i poety, Seneki, że „uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”. Całość zwieńczyły radosne głosy chóru szkolnego, który w najlepszym wydaniu wyśpiewał życzenia wszystkim nauczycielom.

 Uczniowie nie zapomnieli, że data ustanowienia Święta Edukacji Narodowej niemal zbiega się z inną ważną datą w kalendarzu naszej szkoły. Otóż 16 października 2012r. nastąpiło nadanie Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach imienia Jadwigi Wajsówny. Sylwetka tej wybitnej pabianiczanki zaprezentowana została poprzez ukazanie jej życiorysu w wierszowanej formie, którą prezentujemy w następnym artykule.

                                                                                    Agnieszka Janusek

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.