Jan III Sobieski (1629-1696) Lew Lechistanu


Jan III Sobieski (1629-1696) Lew Lechistanu

324 Rocznica śmierci

Jan III Sobieski (1629-1696) – elekcyjny król Polski. Syn kasztelana krakowskiego, od 1649 roku brał udział w walkach z Kozakami, między innymi w ramach wyprawy zborowskiej. Ciężko ranny w bitwie pod Beresteczkiem w 1651 roku. W 1654 roku członek poselstwa wysłanego do Konstantynopola. W 1665 roku poślubił dawną dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien.  W 1667 roku odniósł wielkie zwycięstwo pod Podhajcami, rozbijając przeważające siły turecko-tatarskie. Od 1668 roku hetman wielki koronny. Zwycięzca spod Chocimia w 1673 roku. W 1674 roku, po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego, obrany polskim królem. W 1683 roku, na mocy zawartego traktatu sojuszniczego, wyruszył na odsiecz habsburskiej stolicy. Na przedpolach Wiednia walnie przyczynił się do rozgromienia sił tureckich Kary Mustafy. Następnie odniósł świetne zwycięstwo pod Parkanami.

Zmarł 17 czerwca 1696 roku. Po bitwie chocimskiej Turcy obwołali go Lwem Lechistanu, a po odsieczy wiedeńskiej Europa nazwała go Obrońcą Wiary. Był ostatnim wielkim królem Polski, końcowym tchnieniem chwały i glorii Rzeczypospolitej.

Rozgromieni przez Sobieskiego Turcy zachowali respekt dla naszej ojczyzny, nie uznając zaborów Rzeczypospolitej. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas dworskich ceremonii „czy poseł z Lechistanu już przybył?” …

Książki o Janie Sobieskim:

  • Małgorzata Strękowska – Zaremba „Jan III Sobieski. Polscy superbohaterowie”
  • Zbigniew Wójcik „Jan III Sobieski”
  • Lech Podhorecki „Jan III Sobieski”
  • Iwona Kienzler „Marysieńka i Sobieski. Wielka miłość”
  • Romuald Starkel „Opowiadanie o królu Janie Sobieskim”
  • Praca zbiorowa „Polscy bogowie wojny”
  • Johannes Sachslehner „Wiedeń 1683. Rok, który zadecydował o losach Europy”

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.