21 marca – pierwszy dzień wiosny


Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci. Do zwyczaju związanego z nadejściem wiosny należy topienie Marzanny. Pierwszego dnia wiosny udawało się nad rzekę, aby wrzucić do niej kukłę i pożegnać najzimniejszą porę roku. W przypadku braku zbiornika wodnego w okolicy, decydowano się na palenie przygotowanej lalki. 

                    

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to dzień rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, pory roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Wiosna to słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru, dlatego jest tak niecierpliwie wyczekiwana przez wszystkich. Początek astronomicznej wiosny wyznacza dzień równonocy wiosennej. W tym roku będzie to sobota 20 marca. Następny dzień 21 marca to początek kalendarzowej wiosny.

Wiersze o wiośnie dla dzieci: Powitanie wiosny

Maria Konopnicka

Leci plisz­ka
spod ka­mycz­ka:
– Ja się ma­cie dzie­ci!
Już przy­by­ła
wio­sna miła,

już sło­necz­ko świe­ci!

Po­szły rze­ki
w świat da­le­ki,
pły­ną het – do mo­rza;
A ja śpie­wam,
a ja lecę,
gdzie ta ran­na zo­rza!

                                                         

Wiosna – rymowanki o wiośnie

Władysław Bełza

Ot, już wio­sen­ka,
Wra­ca we­so­ła;
Spoza okien­ka,
Wid­na do­ko­ła.

Słon­ko przy­grze­wa,
Wciąż pro­mie­ni­ściej;
Śmie­ją się drze­wa,
Spod pę­ków li­ści.

Sza­ry skow­ro­nek,
Wzbił się w ob­ło­ki,
Dzwo­niąc jak dzwo­nek,
Z wie­ży wy­so­kiej.

I już, o! dziat­ki,
Za dni nie­wie­le:
Traw­ka i kwiat­ki,
Łąkę za­ście­le.

Spły­ną te chmu­ry,
Co nie­bo tło­czą;
Pił­ka do góry,
Po­mknie ocho­czo.

I wy, jak ptasz­ki,
Z gniazd wy­le­ci­cie,
Na te igrasz­ki,
Co tak lu­bi­cie.

Bu­dzić ra­do­sną,
W ser­cach na­dzie­ję,
Ra­zem z tą wio­sną,
Co się nam śmie­je.

Pierwszy dzień wiosny na świecie – 3 zwyczaje, których nie znałeś!

W Persji przygotowania do pierwszego dnia wiosny, zwanego Nowruz, zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. W domach umieszcza się naczynia z wodą, która utożsamiana jest ze zdrowiem, aby wygonić z domostwa nieszczęścia. Przygotowuje się przedstawienia taneczne, często połączone z ogniskami oraz pokazy fajerwerków.

Zgodnie z tradycją pierwszy dzień wiosny na Bali rozpoczyna się wraz z przesileniem wiosennym, jest to też pierwszy dzień Nowego Roku. Obchody rozpoczęcia wiosny zaczynają się dwa dni wcześniej – pierwszego dnia odbywa się rytuał oczyszczenia w oceanie, a drugiego ceremonia egzorcyzmów połączona z kolorową paradą. Pierwszy dzień wiosny to Dzień Ciszy. Zamykane są wtedy wszystkie sklepy i restauracje, ulice są puste. Wierzy się, że wtedy Bali odwiedzane jest przez złe duchy. Mieszkańcy wyspy oddają się tego dnia medytacji, aby uzyskać jasność umysłu na rozpoczynający się Nowy Rok.

W Bośni i Hercegowinie, dokładniej w mieście Zenica pierwszego dnia wiosny obchodzi się święto Cimburijada. Jest to święto… jajecznicy! Festiwal Jajecznicy najczęściej odbywa się na brzegach rzeki. Ludzie się tam zbierają, słuchają muzyki, oglądają pokazy taneczne i oczywiście jeść potrawy z jajek, które są symbolem nowego życia.

(jl-b)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.