„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”


„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Andrzejki są obchodzone w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja ta została zapoczątkowana w zamierzchłych czasach i dotyczyła wyłącznie dziewcząt, które tej nocy dowiadywały się o tym, jak ułoży się ich życie uczuciowe.
Odpowiednikiem Andrzejek dla kawalerów były Katarzynki wypadające 24 listopada – jednak z czasem chłopcy zaczęli obchodzić Andrzejki.
W klasie 3A Andrzejki były obchodzone bardzo hucznie! Nie zabrakło wróżb, tańców, przebrań, dekoracji jak i poczęstunku. Cały piątkowy dzień poświęcony był Andrzejkom. Dzieci dowiedziały się co to są Andrzejki i skąd pochodzą, kim był święty Andrzej, jakie były dawne zwyczaje oraz poznały popularne przysłowia andrzejkowe. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb takich jak: marsz butów, serca z imionami, ciasteczka z wróżbami czy wyrzucanie życzeń. Każde dziecko miało przygotowaną własną wróżbę i przeprowadzało ją wśród rówieśników. Rodzice uczniów zadbali o mroczny klimat naszej sali tworząc piękne dekoracje i poczęstunek dla uczniów. Był to dzień pełen wróżb i dobrej zabawy. 

Wychowawczyni, Olesiak Andżelika

Komentowanie zablokowane